LtCol Matthew D. Verdin                                   


Commanding Officer, CLB-31

LtCol Verdin is from Greenville, South Carolina, and he earned a Bachelor of Science in Biology from The Citadel in May 2005.  He reported to Officer Candidate School class #189, Quantico, Virginia in June 2005 and was commissioned a Second Lieutenant in August 2005.  Second Lieutenant Verdin completed The Basic School, Fox Company in March 2006 and he completed Logistics Officer Course, Camp Johnson, North Carolina in July 2006. 

Second Lieutenant Verdin reported to 2d Light Armored Reconnaissance (LAR) Battalion in August 2006.  In September 2006 he deployed to Operation Iraqi Freedom (OIF) 05-07.  While deployed with 2d LAR he served as the assistant logistics officer, embarkation officer, expeditionary airfield officer, and convoy commander.  Following his deployment to Iraq he assumed the billet of motor transport platoon commander.   

 First Lieutenant Verdin deployed with 2d LAR as the motor transport platoon commander in March 2008 to OIF 06-08.  He spent 90 days with the Battalion headquarters element prior to joining Task Force MECH as the S-4 officer for the remainder of the deployment.  On December 22, 2008 First Lieutenant Verdin executed division special orders to 2d Tank Battalion where he served as the maintenance management officer and assistant logistics officer.

First Lieutenant Verdin reported to Inspector-Instructor Staff, Company C, 4th Landing Support Battalion in May 2009 and was promoted to Captain in November 2009.  He served as the port and beach operations group officer for exercise Baltic Operations 2010 in Ventspils, Latvia.   Captain Verdin also served as the landing force support party officer in charge for exercise African Lion 2011 in Morocco, Africa. 

Captain Verdin reported to Marine Corps University (MCU), Expeditionary Warfare School (EWS) resident course in July 2012 and graduated in May 2013.  While at EWS, Captain Verdin was the recipient of the Walter M. Murphy Award for outstanding leadership within the Logistics Occupational Field Expansion Course.

Captain Verdin reported to Marine Wing Support Squadron 273 (MWSS-273) in May 2013 and immediately reported to 2nd Marine Headquarters Group to fill an individual augment billet.  Captain Verdin served on Engineer Kandak Advisor Team, deputy team chief in support of Operation Enduring Freedom 13.2.  He redeployed to MWSS-273 and commanded Headquarters and Service Company from June 2014 to June 2015 and also served as the squadron operations officer from December 2014 to April 2015.

Captain Verdin reported to Marine Aircraft Group 39 (MAG-39) in July 2015 to serve as the MAG-39 S-4 officer and was promoted to Major in October 2015.  In August 2016 he served as the CJ4 Battle Major for exercise Ulchi Freedom Guardian in Yongsan, Korea.  From July 2017 to February 2018 he deployed to Operation Freedom Sentinel to serve as a strategic advisor on the Commander’s Action Group for the Commander of NATO Resolute Support/US Forces Afghanistan Headquarters. 

Major Verdin reported to MCU, Command & Staff College (CSC) resident course in July 2018 and graduated in June 2019.  Following CSC, Major Verdin reported to Manpower Management Officer Assignments where he served as the Joint Officer Matters section head from June 2019 to May 2021.  He was frocked to Lieutenant Colonel in May 2021 and currently serves as the Senior Leader branch head.  

LtCol Verdin and his wife, Lauren, have one daughter: Emily (6)         

31st Marine Expeditionary Unit